Zintegrowana terapia manualna w sporcie
System pracy ze sportowcami. Oparty o bogate doświadczenie prowadzącego. Składa się z kilku modułów.
Szkolenia Team400
Informacje o szkoleniach
PIOTR BURSIEWICZ
Założyciel Instytutu Rehabilitacji medycznej i sportowej, rehabilitant, szkoleniowiec i coach sportowy. Od 30 lat specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz rehabilitacji sportowej, pourazowej, powypadkowej i pooperacyjnej, co sytuuje go wśród czołowych rehabilitantów w Polsce. Dowodem na jego profesjonalizm, doświadczenie i skuteczność jest stała współpraca z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Instytutem Grotowskiego, Śląskiem Wrocław oraz członkostwo m.in. w Europejskim Towarzystwie Radiologicznym, Polskim Towarzystwie Chirurgii Kręgosłupa, Polskim Towarzystwie Mięśni i Więzadeł i komisji medycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Wykładowcy i Trenerzy
JÓZEF LISOWSKI
Trener lekkiej atletyki klasy mistrzowskiej, twórca licznych sukcesów polskiej sztafety 4 x 400m w latach 90 oraz w pierwszej dekadzie XXI wieku. Od nazwiska trenera Lisowskiego Polscy biegacze sztafetowi noszą potoczne miano "Lisowczyków".
Przez lata praktyki obsługiwał zawodników różnych dyscyplin; biegaczy, wieloboistów, kajakarzy, pływaków, tancerzy, kulturystów i zawodników sportów walki. Jako specjalista rehabilitacji i odnowy biologicznej był wielokrotnym członkiem sztabu medycznego podczas międzynarodowych zawodów sportowych w tym m.in.
CISM Military World Games w Indiach (2007), Brazylii (2011), Korei Południowej (2015), Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkiejatletyce w Belgradzie (2017), XXIX Uniwersjada Letnia Taipei (2017).
fot. od lewej Jakub Krzewina, Piotr Bursiewicz, Łukasz Krawczuk
Trening
neurologiczny
Trening torowania neurologicznego. Wiedza zdobyta na szkoleniu pozwala osiągać lepsze wyniki w sporcie.
Trening sprawności ruchowej
Dowiesz się jak skutecznie zadbać o ciało pod względem motorycznym.
Zintegrowana terapia manualna w sporcie
Czym jest ten kurs?
Prezentacją systemów i sposobu pracy w zakresie terapii manualnej w sporcie. Jest szkoleniem praktycznym opartym o bogate doświadczenia prowadzącego, zdobyte podczas wieloletniej pracy z rekordzistami świata oraz w trakcie licznych szkoleń krajowych i zagranicznych.
Prowadzenie: Piotr Bursiewicz
Czego się nauczysz?
Zintegrowanego systemu masażu sportowego i terapii manualnej. Różnicowania palpacyjnego struktur tkanek. Diagnostyki i oceny wizualnej. Procedur pracy przy wybranych urazach. Ergonomii pracy w różnych warunkach. Specyfiki pracy w sporcie zawodowym i obowiązujących zasad współpracy z zawodnikami i trenerami. Sprawdzonych metod i systemów pracy stosowanych aktualnie w sporcie wyczynowym. Podstawowych technik terapeutycznych pod nadzorem i opieką doświadczonego specjalisty pracującego z obecnymi rekordzistami świata.
Co oznacza zintegrowana terapia manualna w sporcie?
Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi medycyny i terapii sportowych stworzyliśmy szkolenie, które przygotuje uczestników do pracy w ekstremalnych warunkach.
Między innymi dlatego wykonywany jest z użyciem różnorodnych technik, rodzajów i stylów, z uwzględnieniem metod Wschodnich i Afrykańskich. W wymienionych metodach dużą rolę odgrywa ergonomia pracy w "polowych warunkach".
Drugim wyróżnikiem jest masa mięśniowa sportowców, która wymusza zastosowanie odpowiednio dużej siły nacisku. Można to osiągnąć dzięki prawidłowo wykonywanym specjalistycznym chwytom, do których wykonania niezbędne jest opanowanie na jak najwyższym poziomie obecnie stosowanych technik i metod masażu.
Specyfiką masażu sportowego jest spójne i przemyślane połączenie formy leczniczej z rehabilitacją ruchową dostosowaną do dyscypliny sportowej i konkretnego zawodnika. Sam masaż jest jedynie formą otwarcia bramki terapeutycznej w celu przeprowadzenia skutecznej kinezyterapii.
Znajomość specyfiki danej dyscypliny sportowej i występujących w niej przeciążeń oraz uwzględnienie periodyzacji treningowej są kluczowymi elementami indywidualnej pracy z zawodnikiem. Dlatego też masaż sportowy stanowi duże wyzwanie dla terapeuty i masażysty.
W tej perspektywie istotnym elementem jest prowadzenie właściwej terapii już od pierwszego momentu spotkania z zawodnikiem. W pierwszej kolejności właściwy wywiad i diagnostyka, kolejno opracowanie planu i celu terapii, a dalej masaż i ćwiczenia.
Nowoczesny terapia w sporcie jest najbardziej zaawansowaną i wszechstronną metodą pracy z pacjentem, wykonywaną przy użyciu różnych technik masażu a także terapii manualnej.
Masaż sportowy może się odbywać w warunkach ambulatoryjnych (gabinet) bądź polowych (zawody).
Masaż sportowy charakteryzuje się wykorzystaniem wielorakich technik (wykonywanych często bez środków poślizgowych), a także zróżnicowaną siłą nacisku ze względu na masę mięśniową sportowca. Wymusza ona bowiem konieczność wykonania odpowiednich, specjalistycznych chwytów.
ZBIGNIEW KRÓL
Trener od 1978 roku. Podopieczni zdobyli ponad 20 medali w mistrzostwach świata i Europy w biegach średnich i długich. Trenował czołowych maratończyków - jeden z nich do dziś ma rekord Polski w półmaratonie. Najbardziej znani zawodnicy to Paweł Czapiewski (800m), Adam Kszczot (800m), Wiola Frankiewicz (3000m), Lidia Chojecka (1500m), Małgorzata Rydz (800, 1500m), Renata Pliś (1500m, 3000m), Kasia Broniatowska (1500m), Piotr Gładki (maraton) i wielu innych.
AGATA FORKASIEWICZ
Polska lekkoatletka. Studentka 6 roku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 19 krotna medalistka Mistrzostw Polski. Olimpijka. Finalistka Mistrzostw Europy. Uczestniczka Mistrzostw Świata. Prowadzi zajęcia w zakresie przygotowania motorycznego. Naucza i doskonali techniki biegowe.
Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (1979). Swoją karierę zawodową rozpoczął pracując jako trener w szkołach o profilu sportowym. Następnie podjął współpracę ze Śląskiem Wrocław i AZS AWF Wrocław. Pierwsze grupy lekkoatletyczne które otrzymywał pod swoją opiekę były kobiece. Dzięki ciężkiej pracy i dobrej współpracy z trenerem zaczęły sięgać po medale na Spartakiadach i Mistrzostwach Polski, zarówno w biegach indywidualnych jak i sztafetach.
Swoje prawdziwe powołanie, pracę z grupą męską, odkrył w wyniku zbiegu okoliczności, zastępstwa za chorego kolegę. Od 1994 roku Józef Lisowski prowadzi polską drużynę sztafetową 4x400 mężczyzn, której sukcesy odnoszone w kraju i za granicą, budzą podziw nie tylko zagorzałych fanów sportu. Lisowczycy czterokrotnie brali udział w finałowym biegu Igrzysk Olimpijskich; w 1996 roku w Atlancie, w 2000 roku w Sydney, w 2008 roku w Pekinie oraz w 2016 w Rio de Janeiro.
Zdobyli złoty (1999) i trzy brązowe (1997, 2001, 2007) medale Mistrzostw Świata. Dwa srebrne (1998, 2016) i brązowy (2006) medale Mistrzostw Europy. Dwa złote (2001, 2018), dwa srebrne (1999, 2006) i brązowy (2003) medale Halowych Mistrzostw Świata. Dwa złote (2002, 2018), dwa srebrne (1999, 2006) i dwa brązowe (2007, 2009) medale Halowych Mistrzostw Europy.
Na mistrzostwach Świata w Atenach (1997) podopieczni trenera Józefa Lisowskiego po raz pierwszy w historii Polskiej Lekkoatletyki osiągnęli wynik poniżej trzech minut, bijąc tym samym rekord Polski ustanowiony w 1968 roku. W Halowych Mistrzostwach Świata w Maebashi (1999) pobili halowy rekord Europy. Podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham (2018) rekord świata oraz wielokrotnie ustanawiali rekordy Polski
Jako były zawodnik i wielokrotny Mistrz Polski w pływaniu a w tym także rehabilitant sportowy wdrożył nowatorski system pracy z zawodnikami różnych dyscyplin opierający się na trzech kluczowych elementach: szczegółowej diagnostyce, indywidualnie dobranych zabiegach terapeutycznych i edukacji w zakresie świadomości ciała i autoterapii. Skuteczne połączenie tych elementów przyczyniło się do wyraźnej poprawy wyników i samopoczucia zawodników, a także zmniejszenia występowania kontuzji i urazów. Poskutkowało także dynamicznym rozwojem firmy, która obecnie mieści się w dwóch siedzibach i dla której pracuje kilku wysokiej klasy specjalistów z zakresu fizjoterapii i sportu. Aktualnie, Piotr Bursiewicz, oprócz działalności terapeutycznej bierze czynny udział w międzynarodowych konferencjach sportowych, rehabilitacyjnych i radiologicznych. Prowadzi szkolenia i obozy o profilu sportowo-leczniczym.
Kto prowadzi szkolenie?
Prowadzący ma wieloletnie doświadczenie w pracy z sportowcami zawodowymi: Mistrzami Olimpiskimi, Mistrzami Europy oraz Rekordzistami i Mistrzami Świata. Piotr Bursiewicz jest założycielem i głównym rehabilitantem Instytutu Rehabilitacji Sportowej i Medycznej. Od 30 lat specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz rehabilitacji sportowej, pourazowej, powypadkowej i pooperacyjnej. Szkoli fizjoterapeutów, instruktorów oraz lekarzy w kraju i za granicą. Od wielu lat współpracuje z Kadrą Narodową Lekkiej Atletyki oraz z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego.
Cel kursu terapii manualnej
Celem kursu jest zdobycie praktycznej i teoretycznej wiedzy z zakresu podstaw terapii manualnej w sporcie. Uczestnik po ukończeniu szkolenia zdobędzie wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu poradzić z różnymi urazami i sytuacjami nagłymi występującymi w sporcie. Szkolenie przygotuje uczestników do szybkiej oceny rodzaju dysfunkcji i wdrożenia odpowiedniego systemu terapeutycznego.
Szkolenie przeznaczone jest dla
Masażystów, fizjoterapeutów, studentów medycyny, trenerów i instruktorów sportowych, zawodowo związanych ze sportem lub planujących pracę z zawodnikami.
Plan szkolenia
Szkolenie składa się z 8 godzin zajęć teoretyczno-praktycznych, z 3 przerwami kawowymi:
9:00 – rozpoczęcie szkolenie i zaznajomienie uczestników z ogólnymi założeniami pracy w sporcie
9:30 – różnicowanie i interpretacja czucia palpacyjnego z wykorzystaniem podstawowych pomocy dydaktycznych
10:00 – ergonomia pracy w różnicowanych warunkach
10:30 – ocena wzrokowo-palpacyjna tkanki mięśniowej
10:50 – ocena wzrokowo-palpacyjna taśm i struktur powięziowych
11:10 – ocena wzrokowo-palpacyjna stawów
11:10-11:25 – przerwa kawowa
11:25 – technika pracy na układzie mięśniowym
12:25 – technika pracy na stawach
13:25-13:40 – przerwa kawowa
13:40 – technika pracy na powięziach
14:40 – elementy refleksoterapii i terapia punktów spustowych
15:40-16:00 – przerwa kawowa
16:00 – sportowa kinezyterapia ruchowa z elementami neurodynamiki
Plan szczegółowy
Różnicowanie i interpretacja czucia palpacyjnego z wykorzystaniem podstawowych pomocy dydaktycznych
- interpretacja naprężeń i napięć
- różnicowanie struktur
- różnicowanie siły nacisku
- interpretacja gry stawowej
Ergonomia pracy w różnicowanych warunkach
- praca przy stole
- praca w pozycjach siedzących
- praca na ziemi
Ocena wzrokowo palpacyjna tkanki mięśniowej
- system oceny porównawczej
- ocena wizualna (demorfizm skórny, ucieplenie, obrzęk tkanek)
Ocena wzrokowo-palpacyjna taśm i struktur powięziowych
- ocena taśmy tylnej
- ocena taśmy rotacyjnej
- testy palpacyjne z interpretacją
Ocena wzrokowo-palpacyjna stawów
- ocena funkcjonalna stawów
- fizjologiczny zakres ruchomości stawów
- ocena ślizgów stawowych
Technika pracy na układzie mięśniowym
- praca palpacyjna
- praca przy użyciu przedramienia
- praca przy użyciu łokcia
- praca przy użyciu kolana
- poszczególne chwyty
- metodyka i system pracy na grupach mięśniowych
Technika pracy na stawach
- mobilizacje stawów
- trakcje stawowe
Technika pracy na powięziach
- techniki manualne pracy na taśmach powięziowych
Elementy refleksoterapii i terapia punktów spustowych
- podstawy brushingu
- kompresyjno-niedokrwienna technika znoszenia napięcia punktów spustowych
- znoszenie napięć z wykorzystaniem klawiterapii
- znoszenie napięć z wykorzystaniem pinocaty
- technika „cool and strech”
- elementy tapingu
Sportowa kinezyterapia ruchowa z elementami neurodynamiki
- terapia ruchowa w zakresie hydratacji stawów
- terapia neurodynamiczna
- regulacja naprężeń powięziowych
Szybkie menu
Formularz
Koszt szkolenia : 500 zł
Ilość uczestników: 10
Miejsce: Instytut Rehabilitacji Medycznej i Sportowej
Wroclaw ul. Teatralna 10-12
500 m od dworca głownego